световното население пик

https://c2p.cleverwebserver.com/dashboard/64072cc3-d637-11ea-a150-cabfa2a5a2de

ООН засега изчислява, че най-вероятният сценарий световното население да надхвърли около 10 милиарда е през 2080 г. и след това да започне дълъг, бавен спад. В други прогнози за се казва, че пикът ще бъде достигнат през 2060 г., когато хората на земята ще наброяват 9 милиарда и след ще има по-бърз спад. Някои сценарии предвиждат, че в края на века ще има по-малко хора на планетата, отколкото са сега.

Популярният бестселър на Пол Ерлих „The Population Bomb“ от 1968 г. който предричаше, че през „70-те години стотици милиони хора ще умрат от глад“, не се случи, нито пък през 2000-те години. Според анализите по-скоро има повече затлъстели хора в света, отколкото недохранени, пише Бил Кинг за Realclearpolitics.com

Една от причините това да не се случи е заради бума на селскостопанските технологии през 50-те и 60-те години на миналия век, известна като Зелената революция. Но предсказанието на Ерлих също никога не се сбъдна, защото той вероятно е пропусна факта, че по времето, когато пише своята книга жените вече са започнали да раждат по-малко.

Най-сериозният показател за растежа на населението е средният брой деца, които жените раждат, известен като коефициент на раждаемост. Други фактори, като продължителността на живот, също влияят върху растежа на населението, но коефициентът на раждаемост е най-големият двигател. Необходим е коефициент на раждаемост от 2,1 деца на жена, за да се поддържа стабилно ниво. Всичко над това число ще означава още ръст на населението ще расте, а под това съответно спад.

Когато е публикувана книгата „The Population Bomb“ коефициентът на плодовитост е зашеметяващо висок – 5. Той щеше да доведе до удвояване на населението само 40 години по-късно. Но това, което не е било очевидно за автора по онова време, е, че коефициентът на раждаемост е достигнал своя връх около пет години по-рано от 5,3, след което пада постоянно, а днес е стигнал до 2,3 днес.

Много страни започват да усещат ефектите от забавянето на растежа на населението. Япония и Русия са изправени пред драстично намаляване на населението в бъдеще.

Китай за първи път обяви, че населението му е намаляло. Някои страни са приели политики за насърчаване на младите двойки да имат повече деца, но дали те ще подействат.

Няма съмнение, че спадът в прираста на населението е много добре дошла новина. Без спада щяхме да сме изправени пред апокалипсиса, който авторът предвижда в книгата си, докато изчерпване ограничените ресурси на земята.

Но в основата на нашата цивилизация стои постоянен растеж на населението. Тъй като по-ниските нива на раждаемост се свързват с по-продължително образование и кариера и затова броят на хората е най-необразованите, най-бедни части на света ще расте най-бързо. Единствените места в света, които в момента имат коефициент на раждаемост доста над 2, са Африка и Централна Азия.