Черният петък стана истински феномен и традиция по света но същинската история за появяването му не е така забавна, колкото им се иска на търговците.
- Начало
През 50-те години на миналия век, полицията във Филаделфия е използвала фразата, за да опише хаоса след Деня на благодарността, когато орди от купувачи, живеещи в покрайнините и туристи са наводнявали града преди големия футболен мач между армията и военноморските сили в събота. Към 1961 година, „Черния петък“ е хванал достатъчно популярност, че градът се опитал да го промени на „Големия петък“, за да елиминира негативните препратки.
- Разпространение
Tерминът не се разпространил из страната още доста време. Първите данни за използването му навсякъде са от 1985 година. В един момент в края на 80-те, търговците са намерили начин да преоткрият Черния петък и да го превърнат в празник с положителна нагласа, вместо негативна. Смята се, че магазините в САЩ работят цяла година на загуба и излизат на печалба чак след Черния петък, което разбира се не е съвсем точно. Все още в съботата преди Коледа печалбите са най-големи.
- Развитие.
Черния петък все още се задържа и вече тъмните му корени са съвсем забравени. Оттогава събитието става с все по-голяма дължина и дори предизвиква други акции като Кибер Понеделника. Магазините започват да отварят все по-рано в петък и най-отдадените купувачи влизат там веднага след отрупаната маса на Деня на благодарността.