Канцлерът на Германия Олаф Шолц се срещна с китайския президент Си Цзинпин в Пекин в обстановка на растящото недоверие на Запада към авторитарния режим в Китай, предаде Франс прес.
„Хубаво е, че директно се срещаме в трудни моменти“, каза в началото на разговора германският канцлер. Руската атака срещу Украйна носи проблеми за световния ред, който се основава на правила, подчерта той. Дискусиите с китайското ръководство също са важни, смята Шолц, например за борбата с климатичните промени, предизвикани от човека, и глада в света. Той посочи големите заеми на Китай за развиващите се страни и добави: „Трябва да гарантираме, че светът няма да пострада, защото дългът е много висок“, цитира думите му ZDF.
Си Цзинпин заяви, че визитата на Шолц „засилва практическото сътрудничество“ с Германия, съобщи държавната телевизия Си Си Ти Ви, цитирана от БТА. Като големи държави с влияние, Китай и Германия трябва да си сътрудничат още повече във „времена на промени и сътресения“ в името на световния мир, добави китайският лидер, цитиран от Ройтерс. И двете страни трябва да спазват принципите на взаимно уважение и търсене на допирни точки и да оставят различията настрана. Обменът, ученето един от друг и сътрудничеството в полза и на двете страни трябва да се поддържат, обощават германските медии.
При тези обстоятелства връзките биха могли да се развият в безпристрастна и стабилна посока, както показват петте десетилетия от установяването на дипломатическите отношения между Германия и Китай, каза Си Дзинпин според репортаж на китайската държавна телевизия.
Международната обстановка е „сложна и променлива“. Китай и Германия трябва да работят заедно като влиятелни държави и да дадат повече принос за мира и развитието „във времена на промяна и хаос“, посочи ZDF.
От своя страна Олаф Шолц каза, че се стреми „да развива и занапред“ икономическото сътрудничество с Китай въпреки „различните гледни точки“. По думите му Германия счита Китай за важен бизнес и търговски партньор.
„Искаме също да обсъдим начина, по който можем да развием още повече сътрудничеството помежду си и по други теми – климатичните промени, продоволствената сигурност и задлъжнелите страни“, отбеляза Шолц пред китайския лидер.
Според кореспондента на ZDF Томас Райхарт, канцлерът Олаф Шолц е обсъдил както „политиката за сигурност“, така и въпроси за „търговска и икономическа политика“ в Китай. Това обаче беше „посещение според условията на Пекин“, допълни той.
Шолц – първият ръководител на страна от ЕС и Г-7, който посещава Китай след началото на пандемията, разговаря тази сутрин със Си в сградата на китайския парламент в Пекин, а след това програмата му включва среща с китайския премиер Ли Къцян, уточни АФП.
Строгата политика на „нулев COVID“ накара втората икономическа сила в света да затвори границите си още преди близо три години. При посрещането на Шолц Си беше без маска, като двамата се въздържаха да се ръкуват и след това седнаха за разговори около две дълги маси, които отделяха двамата лидери на голямо разстояние един от друг, отбелязва ДПА.
Продължавайки поредицата от разговори в Китай на своята предшественичка, християндемократката Ангела Меркел (12 визити за 16 години на власт), социалдемократът Шолц води делегация от индустриалци, сред които са шефовете на „Фолксваген“ и на химическия концерн БАСФ.
Все повече въпроси обаче буди зависимостта на първата европейска икономика от китайската автокрация, където германските фирми получават голяма част от приходите си.
„С посещението си в Китай канцлерът продължава една външна политика, водеща дотам, че най-близките ни партньори губят доверието си в Германия“, заяви Норберт Рьотген, депутат от опозицията.
ZDF пише, цитирайки Ройтерс и ДПА, че Китай и Русия влязоха в тясно партньорство преди началото на атаката срещу Украйна. Според източниците Пекин упражнява значително влияние върху решенията на руския президент Владимир Путин.
Засега Китай не се е включила в обсъждането на Русия заради нападението в Украйна, но според западни правителствени кръгове изглежда Китай няма да избегне санкциите на ЕС и САЩ срещу Русия, предаде ZDF.
Критика на посещението
В навечерието на посещението на Шолц в Пекин имаше критики за пътуването му и в управляващата коалиция на Социалдемократите, Зелените и Свободните демократи. В западните страни също имаше общ дебат дали след опита с Русия няма да стане твърде силно обвързването с друга авторитарна държава.
Тази еднодневна визита точно след преизбирането на Си за ръководител на Китайската комунистическа партия и на страната се посреща критично не само в Германия, но и във Франция, Брюксел и Вашингтон.
През последните няколко дни китайски дисиденти също критикуваха пътуването и в писмо до Шолц призоваха дори то да бъде отменено.
От друга страна Ай Вейвей, най-известният китайски съвременен художник, подкрепя Шолц. „Това поне не е лоша идея“, каза той. „В днешния свят е неуместно да се прекъсват отношения за постигане на политически цели. Това никога не проработи. Не мисля, че посещението му в Пекин е неприемливо. Зависи от отношението на Шолц в Пекин“, смята Ай Вейвей.