Икономистът Юсуке Нарита имаше радикално предложение срещу демографския проблем на застаряваща Япония – възрастните хора трябва да се самоубият по древния ритуал „сепуку“. Днес той уверява, че изказването му е било само метафора, пише сайтът Защото.
Твърди се, че изявлението, с което Юсуке Нарита придоби култов статус, е направено в края на 2021 г. Беше му обърнато внимание едва преди няколко седмици.
Според New York Times роденият в Япония професор от Йейл каза тогава в токшоу, позовавайки се на историческия ритуал на самоубийство сепуку на самураите: „Имам чувството, че единственото решение е доста ясно. В крайна сметка то не е ли масовото самоубийство и масово сепуку на възрастни хора?“
Преди това Нарита беше попитан как да се реши проблема със застаряването на японското общество. Както отбелязва още „Ню Йорк Таймс“, той стана звезда в рамките на няколко седмици чрез това и други подобни радикални изявления в социалните медии.
Култовият статус на Юсуке Нарита нарасна толкова много, че той се появява на корици на списания, в телевизионни предавания и в реклама на енергийна напитка.
Нарита, междувременно, очевидно се е опитал да си върне думите назад. Когато го попитаха за това, той каза, че те са били извадени от контекста.
Той просто искал да акцентира върху нарастващите усилия за изтласкване на възрастни хора от ръководни позиции в бизнеса и политиката – за да се направи място за по-младите хора. Думата „сепуку“ трябвало да се разбира само като метафора.
Друга негова мисъл за евтаназията в друго интервю също било извадено от контекста: „Възможността тя да стане задължителна в бъдеще“, каза той, „ще се подложи на обсъждане“.
Личните възгледи на икономиста от Йейл са едно, но те стават актуална тема, когато се свържат с части от японското общество. В Twitter Нарита имаше почти 569 000 последователи към понеделник вечерта.
Професорът често може да бъде видян в японски онлайн предавания, небрежно облечен в тениска, суичър или яке. Неговата биография в Twitter гласи: „Нещата, които са ти казали да не казваш, обикновено са верни“.
Популярността на Нарита изглежда все повече тревожи много хора в Япония. Страната страда от ниска раждаемост и висок национален дълг.
Според New York Times хората, които вземат решения, стават все по-загрижени за това как ще бъдат финансирани растящите пенсионни задължения на Япония. Проблемите на обществото са огромни.
Колумнист от Newsweek Japan споделя загрижеността. Забележките на професора „не бива да се приемат с лека ръка като метафора“, пише Масато Фуджисаки. Феновете на Нарита са хора, „които смятат, че старите хора просто загиват и социалните помощи трябва да бъдат намалени“.