Мантъ е един от малкото популярни турски кулинарни специалитети, които не идват от района на Средиземноморието. Малките кнедли, които в някои менюта могат да се срещнат като „турски равиоли“, са пътували от много по-далечни земи. До кръстопътя на Европа, Азия и Близкия Изток са донесени от племената, прекосили Централна Азия по време на монголската империя.
В Истанбул мантъ най-често се сервират пълнени с леко подправено кълцано агнешко месо, гарнирани с домашно кисело мляко, поръсени със зехтин. Но не само – могат да са пълни и с кайма, както и без кисело мляко.
В Казахстан, където мантъ е популярно, продавано по улиците ястие, малките кнедли са пълни с говеждо или конско месо – каквото се намира в момента. Кнедлите са доста по-големи от сервираните в Турция, и се приготвени по начин, много по-близък до китайските пелмени. Всъщност колкото по на запад е отивала рецептата, толкова по-малки са ставали кнедлите.
Намаляването на размера им има връзка с пътуването на племената. В началото монголите и другите племена, мигриращи на запад, са ги сушили или замразявали, за да могат да ги пренасят със себе си. Край лагерния огън после са ги готвили по класическия начин – в кипящ съд вода върху огъня.
В Армения ще срещнете двата размера мантъ. В Афганистан пък към киселото мляко, с което ги заливат, добавят и доматен сос.
Вариациите на ястието са много, но резултатът – винаги вкусен. Предлагаме ви и една турска рецепта за мантъ.Нур от „Сега и завинаги“ глези годеника си с тази традиционна турска гозба. Пробвайте и вие рецептата за менемен, ще останете доволниНаскоро Амине Гюлше, която играе ролята на Нур в „Сега и завинаги“, бе при своя годеник Месут Йозил …Apr 16 2018skafeto.com
Необходими продукти за 6-7 порции:
3-3 и половина ч.ч. брашно, 1 яйце, 2/3 ч.ч. хладка вода, 1 ч.л. сол на вкус
Плънка: 1/2 кг говеждо, 1 глава лук, ситно нарязан или настърган, 1/2 ч.л. сол, 1/2 ч.л. черен пипер
За готвене: 8 чаши вода, 1 ч.л. сол
Сос: 2 ч.ч. кисело мляко, 3-4 скилидки чесън, кайма, 1/4 ч.л. сол на вкус, 3-4 с.л. масло, 1 с.л. доматена паста, 2/3 ч.л. червен пипер, 2-3 с.л. вода, босилек или сумрак.
Начин на приготвяне:
В купа се разбърква брашното, яйцето, сол и вода, докато не се получи твърдо и гладко тесто. Засесва се за около 8-10 минути. Покрива се с влажна кърпа и се оставя да почине 15-30 минути. Междувременно в чиния се смесват всички съставки за плънката. Тестото се разделя на 2-3 парчета и се разточва максимално тънко (дебелината на нож). След това се нарязва с нож на квадратни парчета (2 см). Във всеки квадрат се поставя 1/4 ч.л. от плънката. След това се слепват двата диагонални края чрез натискане с пръсти. Същата процедура се прави и за останалото тесто.
Кипва се вода със сол в голям съд. Добавят се всички мантъта в кипящата вода. Разбърква се с дървена лъжица, за да не се слепят. Затваря се с капака. Вари се на среден огън, докато мантътата омекнат (10-15 минути).
За соса:
В купа се смесват киселото мляко, сол и чесън. В малък тиган се разтопява маслото и се разбърква с доматено пюре и вода. Вари се в продължение на 2 минути на слаб огън. Ако предпочитате да използвате червен пипер, просто го добавете в разтопеното масло преди водата.
Изцедете сварените парчета мантъта и ги прехвърлете в сух съд. Оставете ги да се охладят за известно време и ги посипете със сос от кисело мляко. Накрая залейте с една супена лъжица масло. Ако желаете можете да поръсите малко босилек или сумак.