Много хора вече си задават въпроса: „Какво да сготвя за Бъдни вечер?“. Отговорите винаги са различни, тъй като в различните краища на страната рецептите са различни.

Важното нещо, на което е необходимо да обърнете внимание, е всички ястия да бъдат постни. Освен това броят им на трапезата трябва да е най-малко 7.

За да ви улесним максимално, събрахме на едно място 7 лесни постни ястия за трапезата за Бъдни вечер.

1. Постни сармички

Това е любимото меню за Бъдни вечер: Всяка година си правим тези 7 лесни рецепти, с които всички са сити

Постните сармички са №1 в нашия списък, защото са невероятно вкусни и задължителни за трапезата за Бъдни вечер. Те се приготвят лесно и сме сигурни, че ще ги харесате. Предполага се, че родината на сармите е арабският свят, а по-късно са разпространени и в Европа. У нас сармите се правят най-често със зелеви или лозови листа. Плънката е разнообразна – най-често с ориз, постни или с месо.

Важна роля в рецептите играе лукът. Печени, варени, със сос или без сос са желано ястие на нашата трапеза. Предлагаме ви една рецепта за вкусни сарми без запръжка.

Ето и продуктите за нея:
✔️ ½ ч.ч. ориз
✔️ 2 глави зрял кромид лук
✔️ 1 стрък праз лук
✔️ листа от кисело зеле
✔️ ½ ч.ч. олио
✔️ 1 каф.ч. сок от кисело зеле
✔️ червен пипер, сол, чубрица – суха

Нарязваме на ситно двата вида лук, смесваме и осоляваме с малко сол. Леко го мачкаме с ръка, за да се осоли равномерно. Прибавяме изчистения и измит ориз, олиото и подправките (червен пипер, чубрица и малко сол). Разбъркваме добре.

Изчистваме дебелите жилки от зелевите листа и ги оставяме настрана. Ако листата са големи, отрязваме ги на по-малки. Завиваме сармичките, като слагаме от плънката по една малка льжичка във всеки лист.

На дъното на дълбока тенджера слагаме жилките, които оставихме настрана, 2-3 зелеви листа или тънки лозови клонки и подреждаме сармичките. Затискаме ги с чиния, за да не изплуват при варенето. Заливаме с 2 ч.ч. топла вода и 1 каф.ч. зелев сок.

Варим на слаб огън около 1 час, опитваме дали добре е сварен оризът и оттегляме от огъня. След това отцеждаме от бульона и сервираме.Сармички за Бъдни вечер: 2 вкусни рецепти, които ще ви накарат да забравите за поститеНа трапезата за Бъдни вечер традиционно присъстват постните сарми – зелеви или лозови, а най-добре и…Dec 5 2018skafeto.com

2. Постна леща

Това е любимото меню за Бъдни вечер: Всяка година си правим тези 7 лесни рецепти, с които всички са сити

Топлата уханна лещичка е чудесна не само за Бъдни вечер, но и за студените зимни дни. Приготвянето й не отнема кой знае колко време, а резултатът ще очарова всеки. Тази рецепта за вкусна постна леща е много лесна.

Можете да я приготвите както за обяд или вечеря, така и за Бъдни вечер. Лично аз приготвям тази леща от години и винаги резултатът е отличен. Семейството ми много обича тази вкусотойка и всички са ми благодарни, когато им я сервирам. Ако и вие искате да зарадвате близките си с разкошна леща в това студено време, пригответе им я по тази рецепта.

Ето и необходимите продукти за лещата:
✔️ 2 ч.ч. леща
✔️ 4 моркова
✔️ 2 червени чушки
✔️ 1 глава кромид лук
✔️ около половин чаена чаша олио
✔️ сол, пипер, суха чубрица
✔️ 4-5 скилидки обелен чесън.

Изчистваме и измиваме лещата под течаща вода. След това изсипваме в по-дълбок съд и варим на тих огън. След като омекнат зрънцата започваме да прибавяме зеленчуците, които предварително сме нарязали. Няма строга последователност в прибавянето им. Всичко е въпрос на вкус и предпочитание. Ние започнахме първо със сипването на кромида.

След това сипваме мазнината. И най-накрая морковите, чушките и чубрицата. След около 20 минути прибавяме сол и червен пипер. Размиваме 2-3 супени лъжици брашно със студена вода на средно гъста кашица. Отдръпваме съда, в който се вари лещата, от огъня и прибавяме в чорбата. Бъркаме енергично, за да не се получат брашнени топчета.

Връщаме за няколко минути на тих огън и прибавяме нарязаните скилидки. При поднасянето по желание може да се подправи с оцет. Аз ви препоръчвам да я поднесете с хрупкави и ароматни препечени филийки. Комбинацията е изключителна и със сигурност ще ви хареса.

3. Постен боб

Това е любимото меню за Бъдни вечер: Всяка година си правим тези 7 лесни рецепти, с които всички са сити

Постният боб е сред най-предпочитаните ястия на Бъдни вечер . Тайната за неповторимия вкус е в ароматните подправки, които се добавят. Важно е да ви припомним, че е добре да накиснете боба от предната вечер. Безгрижните детски игри навремето ни увличаха и нямахме време да ядем. Много често излизахме на улицата с натопени филии в манджата, която баба ни готвеше. Споменът за вкусен боб, приготвен от бабините ръце, и сега е мил и приятен.

За боба има много рецепти – и стари, и нови: боб в гърне, боб чорба, боб яхния, пържен, печен във фурна, боб салата, та дори и… торта с боб.

Предлагам ви една рецепта за вкусен боб, по която го приготвям аз, и продуктите за него са:
✔️ 700 гр. зрял боб
✔️ 1 глава кромид лук
✔️ 1 морков
✔️ 1 червена чушка
✔️ около 100 мл. олио
✔️ сол, червен пипер, сушени чубрица, девесил, джоджен – по 2 ч. л.
✔️ 1-2 суп.л. брашно
✔️ щипка любов и желание яденето да е вкусно.

От вечерта накисвам боба в дълбок съд със студена вода. Така престоява цяла нощ. На сутринта изхвърлям водата, изплаквам боба и го сварявам последователно в 2 води, които изхвърлям. В тенджерата, в която ще варя боба, наливам вода, която е 2/3 повече от количеството на боба. Варя на тих огън около 20 мин. Когато зрънцата омекнат, прибавям нарязаните моркови и кромид.

След около 15 мин. прибавям и нарязаната червена чушка, солта, пипера и сухите подправки. Прибавям и мазнината и оставям да ври на слаб огън, за да могат подправките да пуснат аромата си. Опитвам на вкус и доовкусявам, ако е необходимо. Когато зрънцата омекнат добре и зеленчуците се сварят – бобът вече е готов. За да избегна пърженето, преди да го сваля от огъня, разбивам 2-3 супени лъжици брашно със студена вода.

Разбърквам гъстата каша от брашънцето и водата и прибавям към бобената чорба. Бъркам внимателно, за да не се получат брашнени топчета. Поръсвам със ситно нарязан пресен джоджен.

Ако искате да промените вкуса на боба и искате малко по-различен вкус – опитайте тази рецепта за вкусен боб по манастирски.

4. Постно зеле

Това е любимото меню за Бъдни вечер: Всяка година си правим тези 7 лесни рецепти, с които всички са сити

Това може би е от най-лесните рецепти за Бъдни вечер. Постното зеле се приготвя бързичко, с малко продукти и е страшно вкусно. Рецептата за вкусно постно зеле за Бъдни вечер е от лесна по-лесна. Въпреки че е постно, зелето, приготвено по тази рецепта, е превъзходно на вкус. Разбира се, не е задължително да чакате до Бъдни вечер. Можете да си приготвите тази вкусотия още днес.

Става сравнително бързо и ако следите описанията и снимките няма вариант де не се получи. Ако имате кисело зеле може да използвате от него. Ако нямате – във всички хранителни магазини може да намерите.

Ето и продуктите за постното зеле:
✔️ 1 буркан кисело зеле (1600 грама)
✔️ 1 чаена чаша мазнина (олио)
✔️ 1 гл. кромид лук
✔️ 4-5 ч.л. червен пипер
✔️ 2-3 ч.л. чубрица.

Нарязваме киселото зеле на тънки филийки. Опитваме на вкус и ако е много кисело или солено, го изплакваме 2 или 3 пъти със студена вода. Отцеждаме. Задушаваме в мазнината нарязаната глава кромид лук докато омекне. Слaдникавият вкус на лука балансира киселината в зелето. Това е необходимо при приготвянето на кисело зеле без месо. Прибавяме нарязаното зеле и заливаме с 2-3 ч.ч. топла вода. Варим на умерен огън.

Когато омекне, прибавяме червения пипер и чубрицата. Ако водата се е изпарила, доливаме с желаното количество. Продължаваме варенето на умерен огън до пълно сваряване. Размиваме 3-4 суп. лъж. брашно със студена вода до гъста каша. Дръпваме настрана тенджерата и прибавяме брашнената кашица, като бъркаме енергично, за да не се получат брашнени топчета. Връщаме тенджерата на огъня за няколко минути и зелето е готово.

5. Постни пълнени чушки

Това е любимото меню за Бъдни вечер: Всяка година си правим тези 7 лесни рецепти, с които всички са сити

Постните пълните чушки са любими на много хора. При изпълнението на рецептата ние използвахме сухи чушки, но вие можете да ги замените и с пресни – въпрос на вкус. Тези пълнени чушки с ориз са идеални за трапезата на Бъдни вечер.

Приготвянето им не отнема много време и продуктите са лесни за намиране. Ако имате проблем със намирането на сухи чушки може да потърсите по пазарите, които са близо до вас. Ако и там няма в краен случай може да ги замените с пресни или консервирани, макар че вкусът няма да е същия. Разбира се, можете да ги приготвите и за делничен ден и да зарадвате близките си.

Ето и необходимите продукти:
✔️ 10-11 сухи червени чушки
✔️ 2 глави кромид лук
✔️ 1 ч.ч. ориз
✔️ 1 ч.ч. мазнина
✔️ 2-3 суп.лъж. брашно
✔️ 1 ч.л. сол
✔️ 1 ч.л. пипер
✔️ сух джоджен.

В дълбок съд изсипваме мазнината и задушаваме за 5-10 мин. нарязания кромид. Прибавяме изчистения и измит ориз. Намаляваме огъня и пържим докато лукът омекне, а оризът стане прозрачен. Добавяме сол, червен пипер, сух джоджен и 2 ч.ч. топла вода. Разбъркваме и поставяме на слаб огън докато поеме водата. Сваляме от огъня и оставяме плънката да се охлади. Накисваме чушките в топла вода за около 15 минути, за да омекнат (да не са трошливи). Изплакваме и отцеждаме.

С малка лъжичка пълним всяка чушка до над половината от обема й, потапяме отвора в брашно и подреждаме в предварително намаслена тава. Поливаме отгоре с 1-2 суп.л. мазнина, 1 ч.ч. топла вода и малко сол. Печем в предварително загрята фурна на 180 градуса за около 50 минути на долна решетка. Внимаваме да не изгорят чушките (сухи са и се приготвят бързо). Ако леко изгорят, внимателно обърнете и изгорялото остава на дъното. От течността, която се е образувала, омекват, а новата горна част запечете леко. За да разберете дали чушките са готови, опитайте няколко зрънца от ориза.Примерни постни ястия за Бъдни вечер: Какво трябва да сложите на масата, ако искате пари, здраве и късметВ традицията на един от най-светлите семейни празници, а именно Бъдни вечер, се крие много символика…Dec 14 2018skafeto.com

6. Печена тиква

Това е любимото меню за Бъдни вечер: Всяка година си правим тези 7 лесни рецепти, с които всички са сити

Десертът е простичък, но много вкусен – печена тиква. Освен тиква, за рецептата ще ви бъдат необходими само вода и захар. Приготвянето отново е много лесно. Тиквата е един от най-вкусните плодови зеленчуци. Цяло лято тя събира слънчевите лъчи, за да узрее през есента.

Прекрасният жълт цвят ни топли през студените есенни и зимни дни. Рецептите с тиква са много и най-различни. Някои от тях са: печена в тава, печена на жарава, варена на пара, със заливка от мляко и др. Предлагаме ви една кратка рецепта за печена тиква. Докато приготвяте останалите постни ястия за Бъдни вечер, тя ще се пече във фурната.

Необходими продукти за домашно приготвена вкусна печена тиква:
✔️ 1200 гр. тиква (бяла или цигулка)
✔️ 3 ч.ч. вода
✔️ 1 непълна ч.ч. захар.

Измийте добре и почистете тиквата от семената и ненужната жълта част. Нарежете я на средна големина парчета без да белите кората. Наредете я в тавата нагоре с кората. Налейте 2 ч.ч. вода и половината от захарта, разклатете, за да се разтвори равномерно захарта. Сложете тавата в загрята фурна на 180 градуса на долната решетка във фурната и печете. Наблюдавайте водата.

Когато тя се изпари, добавете останалата част от захарта. Опитайте на вкус – ако е необходимо, добавете още захар. Всички парчета трябва да са потопени в сиропа, за да бъдат сочни след изпичане. Печете докато сиропът се изпари напълно, а тиквените парчета станат прозрачни отдолу.

Кората покафенява леко. Времетраенето зависи от дебелината на тиквата, на кората и от фурната. Сервирайте задължително охладена.

7. Баница с тиква или т.нар. тиквеник

Това е любимото меню за Бъдни вечер: Всяка година си правим тези 7 лесни рецепти, с които всички са сити

Още една вкусотийка с тиква! Ние използвахме готови кори за баница. За аромат добавихме канела, но ако не обичате тази подправка, можете да я пропуснете. Българинът обича да си похапва сладичко независимо дали се блажи, или пости. Едно от ястията по време на постите е баница с тиква или тиквеник. Дали тиквата в баницата се слага сурова, или предварително задушена, това е въпрос на вкус. И в двата случая вкусът е неустоим.

Предлагаме ви една лесна рецепта за вкусна баница с тиква.
✔️ кори за баница – 500 гр.
✔️ тиква – около 1200 грама
✔️ около 150 мл. олио
✔️ орехи – 1 каф. ч.
✔️ канела по желание
✔️ пудра захар за поръсване.

Обелваме тиквата, нарязваме я на парчета и рендосваме на едро ренде. Задушаваме в малко мазнина и захар докато омекне. Отдръпваме от огъня и след охлаждане прибавяме останалата захар, счуканите орехи и канелата. Разгъваме и намазваме с мазнина 2 кори една върху друга. Върху по-тясната страна на втората кора разпределяме плънката. Навиваме на руло и нареждаме в намаслената тава отвън навътре (към центъра на тавата). По същия начин нареждаме и останалите кори до свършването им.

След като приключим, намазваме отгоре с мазнина. Печем в умерена фурна до зачервяване. След изпичане напръскваме с вода и задушаваме с кърпа. След изстиване поръсваме с пудра захар.

Баницата с тиква е подходяща и за трапезата на Бъдни вечер. Тогава, когато цялото семейство се събира, освен другите вкусотии, можете да им поднесете и тази вкусна баница.

Разбира се, ако не харесвате готовите кори, винаги можете сами да си ги разточите. С купените от магазина кори баницата се приготвя доста по-бързо, а това е голямо предимство.

Вкусът е великолепен и с едните и с другите. Ако не ви се занимава с месене – това е подходящото решение. Опитайте и ще се уверите.


loading...