Гювеч (на турски: güveç) е общото название на традиционни ястия от балканската кухня, които сами по себе си са вид яхния от месо и зеленчуци (но може да бъде и вегетарианско ястие).
Гювеч е също така название на традиционен огнеупорен глинен съд с похлупак, използван за приготвяне на задушени и печени ястия. Малкият гювеч се нарича гювече или гюведже.
В подобен вариант такова ястие присъства в кухнята на други народи (например в унгарската кухня – гулаш).
В българската кухня има различни видове яхнии или задушени ястия с месо, които са идентични или подобни на гювеч, но носят други имена, например чомлек, задушен кебап, задушена яхния и др.
Поради отличните си вкусови и питателни качества, гювечът е любимо основно ястие.
Днес ви предлагаме чудесна и проверена рецепта за славянски гювеч. Тайната се крие в телешкия джолан, който, приготвен в глинен съд, става неустоимо вкусен и любим на цялото семейство.От стария тефтер на баба – най-апетитните патладжани със заливка по изпитана рецепта. Няма такава вкусотияПатладжанът е от зеленчуците, който е изключително много обичан в България. Днес ще ви предложим едн…Oct 26 2017skafeto.com
Необходими продукти:
1/2 кг телешки джолан;
1 ч.ч. ориз;
2 глави лук;
2 домата;
2 моркова;
2 зелени чушки;
2 червени чушки;
1/2 к.ч. маслини;
2 с.л. олио;
1 ч.л. червен пипер;
1 ч.л. чубрица;
черен пипер;
сол;
магданоз;
4 ч.ч. вода.
Начин на приготвяне:
Месото (1/2 кг) се нарязва на хапки и се задушава в половината олио. В другата половина се задушава ситно нарязаният лук (2 глави), докато стане прозрачен. След това към него се прибавят морковите (2 бр), нарязани на малки кубчета, и червеният пипер (1 ч.л.). Месото се добавя при лука и морковите и се налива 1/4 от водата.
Ястието къкри на тих огън, докато месото омекне.
След това се добавят зеленчуците. Чушките се нарязват на колелца, а доматите (2 бр) се настъргват на едрото ренде. Добавя се и оризът (1 ч.ч.). Разбърква се и щом ястието заври, се прехвърля в тава.
Долива се останалата вода и гювечът се овкусява с черен пипер и чубрица (1 ч.л.). Поставя се в студена фурна и се пече при 180 градуса.
Когато е почти готово, се добавят маслините (1/2 к.ч.), нарязани на ситно, и се запича на горен реотан за няколко минути. Ястието се поднася горещо, поръсено със ситно нарязан пресен магданоз.Кумата ме нагости с такива пълнени патладжани, че не спирам нито да мисля, нито да говоря за тяхЛятното меню е невероятно богато, а без съмнение една от централните роли в него се полага на патлад…Aug 10 2017skafeto.com