На 2 февруари според традициите в България се празнува Петльовден. На него се правят ритуали за възхвала на мъжката челяд, плодовитостта и продължаването на рода. Според исторически източници, Петльовден е продължение на древен славянски празник, на който са приемали младата генерация ловци и пчелари.
Преданията разказват, че Петльовден е възникнал като отговор на българите срещу един от най-тежките данъци, наложен по време на турското робство – т.нар. кръвен данък. Обикновено на 2 февруари еничарите минавали и отвеждали във войската най-перспективните момчета. После поставяли кървав знак на всяка къща, от която са отвличали дете. В отговор жените започнали да колят петли, а с кръвта им поставяли фалшив знак на домовете си и така заблуждавали еничарите.
Обичаите повеляват на днешния ден да се заколи петел в домовете с момчета и ярка в домовете с момичета. Птицата се коли на двора, като целта е кръвта й да се разплиска наоколо. На челата на момчетата се поставя кръстен знак, за да имат дълъг живот и да бъдат здрави и силни. На трапезата по традиция поставяме петел със зеле или ориз, пресни кравайчета и питки, тиганици и зелници.