Празниците винаги носят добро настроение, виждане с роднини и хапване на корем. Дойде и това любимо време от годината – на коледните и новогодишни празници, които сбират цялото семейство заедно в истински домашен уют. Първият от тези светли дни е Бъдни вечер, а ето и какви храни трябва да сложим на трапезата за Бъдни вечер и какви поверия да спазим.
Това не е само последният ден от великите пости, а и навечерието, изпълнено с трепетно очакване да се роди Божият син, което в българската народна традиция се свързва с прераждането на цялата природа.
Затова ястията поднесени на трапезата имат за цел не само да заситят, но и да донесат плодородие и късмет през цялата следваща година.
Прието е на масата да има нечетен брой ястия, като най-добре те да бъдат 7 или 9, които са сакрални числа. Ако се чудите на коя бройка да заложите, имайте предвид и следното – колкото по-отрупана е трапезата, толкова по охолна година ви чака.За къде без тази гозба на Бъдни вечер – пълнени пиперки с боб, дори и заклетите любители на пържоли не могат да им устоятЗадължителна гозба за трапезата на Бъдни вечер са червените пиперки, пълнени с боб. А ние ще ви каже…Dec 20 2017skafeto.com
От голяма важност е, също така, какви храни ще бъдат поднесени на Бъдни вечер
Задължително на софрата трябва да има храни, които набъбват, така и благоденствието ни през новата година ще се увеличава. Такива храни са варивата – боб, леща, жито, булгур, ориз. Други храни със символно значение са сушените плодове – ябълки, сливи, стафиди, кайсии и ядките. Не забравяйте също така орехите, които ще ви покажат каква година да очаквате, когато ги счупите, а също и чесъна и лука, които предпазва от зло и болести. Медът пък е пожелание за сладък живот.
Тези продукти можете да комбинирате в различни ястия. Например традиционните пълнени пиперки (най-добре сушени), можете да приготвите както с ориз, така и със зрял боб. Сармите също могат да бъдат както лозови, така и зелеви. Последните освен с ориз, можете да напълните също така с булгур и сушени сливи. Баниците могат да бъдат не само солени, например зелник, но и сладки – тиквеник, но задължително трябва да са приготвени без млечни продукти и яйца, както и всички останали ястия на Бъдни вечер.
На празничната трапеза не се пие вода, а се приготвя ошав от сушени плодове, в купички се слага варено жито и счукан чесън с орехи. Много важно е на трапезата да присъства и питката с паричка. Тя трябва да бъде задължително кръгла, за да наподобява слънце. На който пък се падна парата няма да се отърве от късмет за цялата следваща година. Всичките ястия се слагат заедно на трапезата, защото по време на самата вечеря не трябва да се става.
Цялото семейство трябва заедно да напусне масата, за да узреят заедно житата и да бъде задружно през годината. За да спазите напълно традицията, не прибирайте масата след като сте се нахранили, а я оставете през цялата нощ. Вярва се, че тогава идват починалите близки за да се нахранят и да благословят живите.Да си приготвим вкусни постни сарми с кисело зеле. Бъдни вечер чука на вратата и е времеБъдни вечер вече чука на вратата и е време да се подготвим с хубави рецепти за светлия християнски п…Dec 20 2016skafeto.com