Учени, провели дълго изследване върху начина на живот на медоносните пчели, успяха да запишат нещо удивително. Насекомите, чието намаляване в световен мащаб притеснява сериозно човечеството, издават специфични звуци, след като се сблъскат една с друга в кошера, установи екип от изследователи от Нотингамския университет. Записаните звуци са нещо като ругатните между хората. При пчелите обаче те не изразяват обида, а по-скоро изненада и учудване от получилия се сблъсък.
Учените установиха, че издаваните в подобни ситуации звуци представляват колебателни импулси. Още от 50-те години на миналия век науката отдаваше тези специфични звуци на просене на храна от страна на пчелите работници. След това беше възприета теорията, че звукът е начин на работничките да изпълнят т.нар. „танц на поклащането“, с който пчелите дават сигнал за намерена храна.
Досега се считаше, че така се подава стопиращ сигнал за останалите, за да не ходят към храната, където наблизо има хищник. Новото изследване доказва, че когато една пчела изпълнява „танца на поклащането“ и пречи на друга да стигне до храна, тя получава удар с глава и в отговор издава вибрация, чийто звук наподобява ругатня.