Категорията на труда при пенсиониране се преценява от НОИ въз основа на данните от оригинални документи за осигурителен стаж, издадени на база разплащателни ведомости или друга счетоводно-отчетна документация. При необходимост пред НОИ може да се представи и друга документация, доказваща категорията на положения труд, пише Монитор.
Например производствена характеристика, длъжностна характеристика за задълженията и изискванията към съответния вид работа или професия, заповеди за възлагане за изпълнение на определени работи и дейности, първична документация, доказваща плащания за реализиране на обем работа, разплащателни ведомости, наряди за работа, ежедневни или ежемесечни назначителни листове, протоколи и др.
Категоризирането на труда при пенсиониране е регламентирано с Наредбата за категоризиране на труда при пенсиониране (НКТП). Съгласно чл.2, т.3 от НКТП от втора категория при пенсиониране е трудът на работници, инженерно-технически специалисти и ръководни служители до началник на участък включително от рудници и кариери за открит добив на полезни изкопаеми.
Обхватът на НКТП и изискванията за категоризиране на труда на работещите в дейности, производства, работни места и професии са определени в Инструкция №13 от 31.10.2000 г. за прилагане на Наредбата.
Дейностите са:
1. минно-подготвителни работи;
2. добивни работи;
3. насипищни работи;
4. пробивно-взривни работи;
5. рудничен технологичен транспорт и изграждане на пътищата – наименования на участъците:
а) „ЖП транспорт“, „ЖП транспорт и поддръжка“, „Поддържане на железния път“, „Контактна мрежа“, „Автоматизация“, „Сигнализация, централизация и блокировка“; работилниците и депата за ремонт на локомотиви и вагони не се обхващат с точката; тази ремонтна дейност не се реализира в откритите участъци;
б) „Автотранспорт“, „Механизация и автотранспорт“ – обхванати са само водачите на товарни автомобили, осъществяващи технологичния транспорт в участъка; водачите на всички останали товарни автомобили не се включват;
в) „Гуменотранспортни ленти (ГТЛ)“, „Поддържане на ГТЛ“, „Ремонт на ГТЛ“ – работниците, осъществяващи управлението, поддържането и ремонта на ГТЛ, могат да бъдат включени в състава на единен (общ) транспортен участък или в отделен самостоятелен участък или звено;
6. работи, извършвани със строителна, пътна и друг вид тежка механизация (булдозер, трактор, фадрома, багер, челен товарач, авто-грейдер и др. при изграждане и поддържане на рудничните пътища, насипообразуване, откривни и добивни работи).
7. водоотлив;
8. рекултивация;
9. сондажни работи;
10. поддръжка и профилактика на електрически преносни линии и мрежи (кабелни и въздушни).
За лица, назначени на посочените в запитването длъжности, ако работят в дейности и участъци посочени по-горе, за които трудът се признава от втора категория при пенсиониране, следва да внасяте осигуровки в размерите за работещите при условията на втора категория труд.