Въпросът как да бъдат увеличени пенсиите през 2023 г. беше отложен. На заседанието на бюджетната комисия към парламента депутатите трябваше да гласуват удължаването на бюджета до избирането на редовно правителство. Към законопроекта депутати от няколко партии са предложили различни варианти за индексиране на пенсиите през 2023 г., предава Труд.
Но Кирил Ананиев от ГЕРБ-СДС предложи тази точка от дневния ред да бъде отложена за след гласуването на предложения кабинет „Габровски“, което беше неуспешно. Не е целесъобразно в навечерието на избор на редовно правителство да се приема на второ четене удължителния закон на бюджета, мотива предложението си той.
Предложението точката за гласуване удължаването на бюджета беше отложена с 10 гласа „за“ и 9 „въздържал се“.
Освен вдигането на пенсиите, между първо и второ четене на проекта за удължаване на бюджета депутати са направили и редица други предложения. Сред тях са ваучерите за храна да бъдат до 25% от минималната заплата за страната, данъчното облекчение за деца да може да се ползва всеки месец, а не само на тримесечия или след изтичане на годината. Има и предложения облекченията за деца да стават в размер на 900 лв. на година за едно дете, 1800 лв. за две деца и 2700 лв. за три и повече деца. Почти за никое от тези предложения няма разчети какъв ще бъде ефектът от евентуалното им приемане за държавната хазна.
Разгорещени дебати може да има и за тавана на цените на тока от електроцентралите. Според регламент на ЕС такъв таван трябва да бъде сложен и приходите на електроцентралите над този таван да влизат във Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ и да се използват за компенсиране на бизнеса. Част от депутатите са предложили таван на цените да има за всички електроцентрали, а други – такъв таван да няма за въглищните електроцентрали, които не използват лигнитни въглища.