еврозоната

https://c2p.cleverwebserver.com/dashboard/64072cc3-d637-11ea-a150-cabfa2a5a2de

Служебният кабинет подготвя мерки, с които да спаси хората от фокусите на търговците с цените след смяната на лева с евро, съобщава Труд. От финансовото министерство обмислят Комисията за защита на потребителите (КЗП), Националната агенция за приходите (НАП) или други органи да налагат глоби, така че да контролират спекулативното поскъпване при приемане на еврото, съобщи служебният министър на финансите Росица Велкова на форум, посветен на влизането на Хърватия в еврозоната.

Новите правомощия на държавните органи може да бъдат разписани в бъдещия закон за приемане на еврото, обясни Велкова.

Още през миналата година с бързото покачване на цените представители на правителството на “Кирил Петков” обясняваха, че има спекула на пазара. И пращаха служители на КЗП да правят проверки на цените. Но хората от КЗП могат само да констатират повишението на цените и нямат никаква възможност да налагат глоби за неоснователно поскъпване. Тогава правителството не предложи законодателни промени, които да дадат възможност за налагане на глоби за спекула, защото в страната е наложено мнението, че свободният пазар и конкуренцията може да балансират цените.

Опитът на Хърватия обаче показва, че глоби за спекула може да бъдат налагани. Министър Велкова се срещна с Главния държавен инспектор на Хърватия Андрия Микулич, ръководител на Държавния инспекторат – органът, който от началото на годината следи за необосновано повишение на цените. До момента инспекторатът е наложил над 230 санкции в Хърватия за повече от 400 хил. евро, като всяка една от тях започва от 1600 евро. При влизане в еврозоната в Хърватия редица фризьорски салони и заведения закръглиха цените нагоре, като при някои увеличението достига 20%.

Засега обаче от Министерството на финансите обмислят вариант да бъде следено за спекула само при въвеждане на еврото, тоест, ако в месеците до влизане в еврозоната търговци вдигат необосновано цените санкции няма да има. Нищо не пречи цените в услугите и в търговията на дребно да бъдат повишени сега или няколко седмици преди влизането ни в еврозоната и така бизнесът ще избегне налагането на глоби.

Смятаме, че трябва да проучим опита на Хърватия и по-специално на Държавния инспекторат (контролен орган, обединяващ редица регулатори), който е упълномощен да контролира и налага санкции под различни форми на търговците за спекулативна печалба, обясни министър Велкова. Това трябва много добре да се изследва, за да се види доколко подобни мерки биха съответствали на нашата Конституция, допълни тя.

В концепцията на закон за въвеждане на еврото не е предвидено да има глоби за спекула, а само да бъдат слагани стикери “честен търговец” и да бъдат направени черни списъци на търговци, които закръгляват цените нагоре. Опитът на Хърватия обаче показа, че това не е достатъчно.

Важно е в България да се реши кой да бъде органът или органите, които да изпълняват такива задачи, каза министър Велкова. Бихме могли евентуално с проекта на закон за еврото да заложим подобни функции на Комисията за защита на потребителите, на НАП или на друг подходящ контролен орган, заяви министърът.

Обмисляме тези органи да бъдат овластени в момента, в който стане ясна датата за присъединяването ни към еврозоната, за да могат да започнат предварителен мониторинг преди въвеждането на еврото, обясни Росица Велкова. Това означава, че държавните органи ще може да събират данни за цените, но ако търговците ги вдигнат през ноември, един месец преди влизането ни в еврозоната на 1 януари 2024 г., едва ли ще имат възможност да налагат глоби, ако допълнителните им правомощия важат само за периода на въвеждане на еврото.

Инфлацията може да ни спъне за еврозоната

Инфлацията може да ни спъне за еврозоната, защото това е единственият критерий за въвеждане на еврото, който едва ли ще изпълним. Преди да влезем в еврозоната трябва да бъдат приети и промени в няколко закона, обясни министър Велкова.

Ключово на фона на политическата нестабилност и последните дни от работата на Народното събрание е то да приеме три законопроекта, които са свързани с нашите ангажименти към валутния механизъм, каза Росица Велкова. Това са промени в Търговския закон, Кодекса за застраховането и Закона за мерките срещу изпирането на пари. Освен това не бива да бъдат правени съществени промени в други закони, защото, ако това се случи, ние не бихме отговорили на ангажиментите, които сме поели, допълни тя.

Ако ангажиментите, свързани със законите, бъдат изпълнени, остава инфлацията. Ние сме малка икономика с валутен борд, което означава, че нямаме монетарна политика, което прави много трудна задачата да се влияе на цените чрез фискалната политика, каза Росица Велкова. Ако единственият критерий, който продължаваме да не изпълняваме, е инфлацията, имаме намерение да водим преговори с Европейската комисия и държавите членки на еврозоната, допълни тя.

По отношение на критерия за бюджетен дефицит – ние го изпълняваме, защото в края на 2022 г. от Министерството на финансите обявиха, че дефицитът ще бъде 2,9% от брутния вътрешен продукт (БВП) на начислена основа, а новите данни на база консолидирането на различни отчети показват, че дефицитът може да бъде още по-нисък – 2,8%. Обявеният дефицит на касова основа е 1 на сто, но също ще се понижи до около 0,8 на сто от БВП.

По отношение на нивото на дълга критериите за влизане в еврозоната също са изпълнени.

В Хърватия търговските вериги закръглили всичко нагоре

Tъpгoвcкитe вepиги в Хърватия пoвишaвaт цeнитe мeceц cлeд мeceц и ceгa ce oпитвaт дa зaблyдят пoтpeбитeлитe oтнocнo oбмeнния кypc нa eвpoтo. Това заяви преди дни xъpвaтcкият миниcтъp нa икoнoмикaтa Дaвop Филипoвич cлeд cpeщa c pъкoвoдитeлитe нa тъpгoвcкитe вepиги, цитиpaн oт yнгapcкaтa инфopмaциoннa aгeнция Нungаrу Тоdау.

Cпopeд cъoбщeния в xъpвaтcкaтa пpeca пoвeчeтo тъpгoвcки вepиги ca зaкpъглили цeнитe нaгope пo вpeмe нa кoнвepтиpaнeтo. He caмo тъpгoвцитe нa дpeбнo, нo и пpeдпpиeмaчи и paзлични дocтaвчици нa ycлyги ca пoвишили цeнитe cи c 10-15 пpoцeнтa.

Toвa нaкapa пpaвитeлcтвoтo дa пpeдпpиeмe мepки cpeщy тъpгoвцитe нa 5 янyapи, кaтo пpeдyпpeди тъpгoвцитe, чe щe нaлoжи глoби, щe oтмeни eнepгийнитe cyбcидии или щe пoвиши дaнъцитe, ocвeн aкo нe въpнaт цeнитe oбpaтнo нa нивaтa пpeди влизaнeтo в eвpoзoнaтa.

Taзи зaплaxa вкapa в кoнфликт xъpвaтcкoтo пpaвитeлcтвo и бизнeca, тъй кaтo тъpгoвцитe oтxвъpлят мepкитe, нacoчeни към бopбa c пoкaчвaнeтo нa цeнитe cлeд въвeждaнeтo нa eвpoтo, кaтo oбвинявaт инфлaциятa.

Cлeд двe ceдмици зacилeн кoнтpoл xъpвaтcкитe инcпeктopи ycтaнoвиxa, чe oкoлo 40% oт фиpмитe нeocнoвaтeлнo ca вдигнaли цeнитe и ги глoбиxa c 234 000 eвpo, cъoбщи Eurасtіv. Глoбaтa зa фиpми e 26 000 eвpo и дo 1090 eвpo зa eднoлични тъpгoвци.

Haциoнaлнoтo cтaтиcтичecкo бюpo нa Xъpвaтия oбяви, чe в кpaя нa 2022 г. цeнитe ca били cpeднo c 0,3% пo-ниcки в cpaвнeниe c тeзи пpeз нoeмвpи, кoeтo вoди дo cпaд нa гoдишнaтa инфлaция oт 13,5% пpeз нoeмвpи дo 13,1% в кpaя нa дeкeмвpи. Глeдaйки cpeднoгoдишнитe дaнни зa пoтpeбитeлcкитe цeни в Xъpвaтия пpeз минaлaтa гoдинa тe ca били c 10,8% пo-виcoки, oткoлкoтo caмo гoдинa пo-paнo, oтбeлязвa Тоtаl Сrоаtіа Nеwѕ.

Виж още:В Полша: Евро ли? Благодаря, вижте ХърватияТова, което става в Хърватия след приемането на еврото е предупреждение за всички. Това обяви полски…Jan 12 2023skafeto.com

Еврото удари хърватите по джобаОт първия ден на Новата година и въвеждането на еврото като официална валута в Хърватия в страната в…Jan 4 2023skafeto.com