визи Брекзит

https://c2p.cleverwebserver.com/dashboard/64072cc3-d637-11ea-a150-cabfa2a5a2de

Британският премиер Борис Джонсън се зарече да ограничи имиграцията от ЕС във Великобритания, ако на 12 декември спечели парламентарните избори. Той заяви, че първата му задача ще е да осъществи Брекзит в края на януари, което ще му даде възможност да въведе визов режим и за влизащите в страната европейци.

По думите на Джонсън ще има три вида работни визи след Брекзит. Първата категория ще е за изключителни таланти в областта на науката, културата и икономиката. Премиерът даде пример с прима балерини и първи цигулки, които ще получават бързо разрешително за влизане в Обединеното кралство, дори да нямат сключен договор за работа.

За останалите две категории визи обаче такъв ще е необходим след Брекзит. Освен предложение за работа квалифицираните служители ще трябва да отговарят на изискване и за определено ниво на заплащане, за да получат разрешение за постоянен престой във Великобритания. Такова обаче няма да се дава на нискоквалифицирани работници, дори в определени сектори да има глад за такива, като например селското стопанство, където работят много българи.

Джонсън обясни, че визовият режим ще бъде направен по австралийски модел, като кандидатите се пресяват чрез точкова система, пропускаща само наистина търсени специалисти и хора, които ще допринесат за икономическия ръст на Великобритания и няма да тежат на социалната ѝ система.

Очаква се новата визова система да влезе в сила от 2021 г., ако Великобритания напусне ЕС според договорената сделка с Брюксел. Ако такава не бъде постигната, може да се случи и по-рано.

Намерението на консерваторите е да премахнат привилегиите на европейските граждани за влизане в страната и да ги изравнят с останалите чужденци. Това означава, че ако искат да посетят Великобритания с цел туризъм и гостуване на близки, те ще трябва да кандидатстват онлайн за специално разрешително. То ще им осигурява право на престой до 90 дни. За по-дълъг престой ще е необходима виза. За да я получат, трябва да докажат, че ще работят или ще се обучават на Острова.

Очаква се издаването на визи след Брекзит да става трудно и да не гарантира продължително оставане за европейците във Великобритания, както бе досега.

Нискоквалифицираните работници, сред които са много българи, ще имат право само на едногодишна трудова виза, след което ще трябва да се върнат в родината за 12 месеца, преди отново да могат да кандидатстват.

Средноквалифицирани работници пък ще трябва да доказват, че имат осигурена работа, която ще им носи доход от 30 000 паунда годишно, за да получат 5-годишно трудово разрешително. В момента цените на британските визи за граждани извън ЕС са между 350 и 1200 паунда, като най-малко плащат студентите, а най-много – бизнесмените. В левово изражение това е от 810 до 2780.

Намеренията на Джонсън обаче бяха остро критикувани от представители на бизнеса и икономисти, тъй като не са съобразени с истинските нужди от работна ръка. Според професора по икономика в Кингс колидж в Лондон Джонатан Портес те няма да доведат до нищо радикално, иска това да се случи във Великобритания, което означава, че ще се придържа към познатия до момента модел, обяснява Портес. Това означава, че бизнесът ще бъде затруднен да търси кадри по света, да провежда с тях дистанционни интервюта и да чака избраните да получат виза. А за някои сектори, като здравеопазването, може да се окаже и фатално, тъй като криза за медицински кадри има на много места по света и конкуренцията за привличането им е голяма.

Виж още:Скритият от Джонсън доклад разкри руско финансиране за торите и БрекзитДевет руски бизнесмена са превеждали пари по сметки на Консервативната партия и политици, които са л…Nov 13 2019skafeto.com