Джо Байдън в понеделник номинира Уилям Бърнс за директор на Централното разузнавателно управление (ЦРУ), пише CNN, залагайки на уважаван американски дипломат-ветеран, който е служил на постове по целия свят от Рейгън до администрациите на Обама. „Американският народ ще спи спокойно с него като следващия ни директор на ЦРУ“, каза Байдън в изявление. Ако бъде потвърдено, Бърнс ще стане първият лидер в историята на ЦРУ, чийто опит през целия живот идва от Държавния департамент, макар и по всяка вероятност това да е просто официалната му легендировка. До номинацията от Байдън Уилям Бърнс е президент на Фондацията за международен мир на Карнеги – един от най-големите и влиятелни тинк-танкове в света.
„Бил Бърнс е примерен дипломат с десетилетия опит на световната сцена, който пази хората и страната ни в безопасност и сигурност“, каза Байдън. „Той споделя дълбоката ми вяра, че разузнаването трябва да бъде аполитично и че отдадените специалисти по разузнаване, обслужващи нашата нация, заслужават нашата благодарност и уважение.“
Байдън харесва Бърнс заради дипломатическия му опит и способността му да възстанови доверието на разузнавателната агенция в ерата след Тръмп, казват запознати, заедно с експертния опит за Русия. Изборът му би заобиколил други претенденти с по-официален опит в областта на разузнаването.
Кой всъщност е Уилям Бърнс и защо неговата номинация може да има отражение за България?
Според различни интернет ресурси Уилям Бърнс е кадрови разузнавач, който е бил резидент на ЦРУ в Белград по време на войната в Босна и Херцеговина 1992-1995г. САЩ иска Сърбия да стане част от НАТО и ЕС както самия той представя позицията на Държавния департамент в интервю с Боян Бркич за Радио-телевизия на Сърбия.
Бърнс постъпва във външната служба през 1982 г. и достига до поста на заместник-държавен секретар в периода от 2011 г. до 2014 г.
За първи път става посланик на САЩ в Аман, Йордани (1998-2001). След мисията си в хашемитското царство, при така наречената обратна ротация в дипломатическата служба, той става помощник-държавен секретар по Близкоизточните въпроси (2001-2005). След това отново е на мандат като посланик, този път в Москва (2005-2008). Отново в Америка Бърнс е назначен на поста заместник-секретар по политическите въпроси на Държавния департамент (2008-2011), а в последствие – заместник-държавен секретар (2011-2014).
В явната му библиография също се вижда, че е бил специален помощник на секретарите Уорън Кристофър и Мадлен Олбрайт, съветник по политическите въпроси в посолството на САЩ в Москва , Изпълняващ длъжността директор и главен заместник-директор на персонала на Държавния департамент за планиране на политиката и специален помощник на президента и старши директор по въпросите на Близкия изток и Южна Азия в Съвета за национална сигурност на САЩ.
От горната информация веднага виждаме връзка с настоящия посланик на САЩ в София, Н.Пр. Херо Мустафа, според чиято биография е била специален помощник на заместник-секретаря по политическите въпроси на Държавния департамент в периода 2008-2011, т.е. именно на Уилям Бърнс. По непотвърдена информация от анонимни източници в службите, г-жа Мустафа е работила за ЦРУ в Ирак. Според тях след поемането на ЦРУ от Уилям Бърнс американската резидентура в София и посланик Херо Мустафа ще разширят влиянието и капацитета си.
Автор: Екипът на Skafeto.com