https://c2p.cleverwebserver.com/dashboard/64072cc3-d637-11ea-a150-cabfa2a5a2de

Можем да гледаме на нашето време като на момента, в който цивилизацията е била трансформирана от огън, земеделие и електричество. През 2023 г. научихме, че машина се е научила как да говори с хората като с връстници. Което ще рече, с креативност, истина, грешка и лъжи.

Технологията, известна като chatbot, е само един от последните пробиви в областта на изкуствения интелект – машини, които могат да се научат на свръхчовешки умения. Проучихме какво предстои в Google, лидер в този нов свят, разказват от CBS News. Главният изпълнителен директор Сундар Пичай заявява, че ИИ ще бъде толкова добър или зъл, колкото позволява човешката природа. Революцията, казва той, идва по-бързо, отколкото предполагате.

Скот Пели: Смятате ли, че обществото е подготвено за това, което идва?

Сундар Пичай: Знаеш ли, има два начина, по които мисля за това. От една страна чувствам, че не, защото знаете, темпото, с което можем да мислим и да се адаптираме като обществени институции, в сравнение с темпото, с което се развива технологията, изглежда има несъответствие. От друга страна, в сравнение с всяка друга технология, виждал съм повече хора да се тревожат за нея по-рано в жизнения й цикъл. Така че се чувствам оптимист. Знаете ли, броят на хората, които започнаха да се тревожат за последиците, и следователно разговорите също започват по сериозен начин.

Разговорите ни с 50-годишния Сундар Пичай започнаха в новия кампус на Google в Маунтин Вю, Калифорния. Той работи на 40% със слънчева енергия и събира повече вода, отколкото използва – високотехнологичен, който някога Пичай не би могъл да си представи, израствайки в Индия без телефон у дома.

Сундар Пичай: Бяхме в списък с чакащи да получим телефон с шайба и това продължи около пет години. Най-накрая получихме, все още мога да си го спомня ясно. Това промени живота ни. За мен това беше първият момент, в който разбрах силата на това какво означава получаването на достъп до технология и това вероятно ме е накарало да правя това, което правя днес.

Това, което той прави от 2019 г. насам, е да ръководи както Google, така и неговата компания майка Alphabet, оценена на 1,3 трилиона долара. В световен мащаб Google управлява 90 процента от интернет търсенията и 70 процента от смартфоните. Но господството му беше атакувано миналия февруари, когато Microsoft представи новия си чатбот – ChatGPT. В надпревара за доминиране на изкуствения интелект (AI), Google току-що пусна своя версия, наречена Bard.

Бяхме запознати с Bard от вицепрезидента на Google Сиси Хсиао и старши вицепрезидента Джеймс Маника. Първото нещо, което научихме, беше, че Бард не търси отговори в интернет, както прави търсенето в Google.

Отговорите на Бард идват от самостоятелна програма, която е предимно самообучаваща се – това си бе обезпокоително.

Скот Пели: Объркващо, абсолютно объркващо.

Изглежда, че Бард притежава цялото човешко знание…

…с микрочипове повече от 100 хиляди пъти по-бързи от човешкия мозък. Помолихме Бард да обобщи Новия завет. Стана за пет секунди и 17 думи. Поискахме го на латински – това отне още четири секунди. След това си поиграхме с известен разказ от шест думи, често приписван на Хемингуей.

Скот Пели: Продава се. Бебешки обувки. Никога не е носено. Единствената команда, която дадохме, беше „завърши тази история“. След пет секунди…

Скот Пели: Невероятно е какво видяхме. Обувките бяха подарък от жена ми, но никога не сме имали бебе…

От подканата от шест думи изкуствения интелект Бард създаде дълбоко човешка история с измислени от него герои – включително мъж, чиято жена не можеше да зачене и непознат, скърбящ след спонтанен аборт и копнеж за нещо ново.

Рядко оставам без думи. Не знам какво да правя с това. Дай ми тази история…

Поискахме разказа в стихове. След пет секунди имаше стихотворение, написано от машина със спиращо дъха прозрение в мистерията на вярата, Бард написа „тя знаеше, че душата на нейното бебе винаги ще бъде жива“. Човечеството със свръхчовешка скорост беше шок.

Скот Пели: Как е възможно това?

Джеймс Маника ни каза, че в продължение на няколко месеца Бард е прочел почти всичко в интернет и е създал модел на това как изглежда езикът. Вместо да търси, отговорите идват от този езиков модел.

Маника: Така че, например, ако ти кажа, Скот, фъстъчено масло и?

Скот Пели: Желе.

Джеймс Маника: Точно така. И така, то се опитва и се научава да предсказва, добре, така че фъстъченото масло обикновено е последвано от желе. Той се опитва да предвиди най-вероятните следващи думи въз основа на всичко, което е научил. Така че не излиза, за да намери неща, а просто предвижда следващата дума.

Но не се усеща така. Попитахме Бард защо помага на хората и той отговори – цитат – „защото ме прави щастлив“.

Скот Пели: Бард, според мен, изглежда, че мисли. Изглежда, че прави преценки. Това обаче не се случва, нали? Тези машини не са разумни? Те не са наясно със себе си?

Джеймс Маника: Те не са осъзнати. Те не са наясно със себе си. Те могат да проявяват поведение, което изглежда такова. Защото имайте предвид, те са се научили от нас. Ние сме съзнателни същества. Имаме чувства, емоции, идеи, мисли, перспективи. Всичко това сме отразили в книги, в романи, в художествена литература. Така че, когато се учат от това, те изграждат модели на такава база. Така че не е изненада за мен, че демонстрираното поведение понякога изглежда, че може би има някой зад него. Там няма никой. Това не са съзнателни същества.

Попитахме Пичай какви работни места ще бъдат прекъснати, той каза, „работници на знанието“. Хора като писатели, счетоводители, архитекти и, по ирония на съдбата, софтуерни инженери. AI също пише компютърен код.

Скот Пели: Пускате AI бавно, за да може обществото да свикне с него?

Сундар Пичай: Това е една част от всичко. Една част също е, за да получим обратна връзка от потребителите. И можем да разработим по-стабилни слоеве за безопасност, преди да изградим, преди да внедрим по-способни модели. От проблемите с AI, за които говорихме, най-мистериозният се нарича възникващи свойства. Някои AI системи се обучават на умения, които не се очаква да имат. Как се случва това не е добре разбрано. Например, една програма на Google AI се адаптира сама, след като получи подкана на езика на Бангладеш, на който не беше обучена.

Джеймс Маника: Открихме, че с много малко количество команди на бенгалски, сега може да превежда целия бенгалски. Така че сега, изведнъж, имаме изследователски усилия, с които се опитваме да стигнем до хиляди езика.

Сундар Пичай: Има един аспект от това, който наричаме – всички ние в областта го наричаме „черна кутия“. Знаеш, но не разбираш напълно. И не можете да разберете защо е казано това или защо е грешно. Имаме някои идеи и способността ни да ги разбираме се подобрява с времето. Но това е състоянието на техниката.

Скот Пели: Не разбирате напълно как работи. И все пак, вие сте дали достъп на обществото до този ИИ?

Сундар Пичай: Да. Нека го кажа така. Не мисля, че разбираме напълно и как работи човешкият ум.