Глобалният рейтинг Топ-500 на съвременните суперкомпютри може да изгуби своята достоверност, понеже Китай се отказа да публикува данните и техническите характеристики на своите изчислителни устройства. Според професор Джак Донгър от университета на Тенеси, заради новият подход на КНР рейтингът губи смисъла си, понеже в новата класация няма нито един нов китайски суперкомпютър, а това означава, че данните на останалите участници в този рейтинг не могат да се считат за представителни. Това явно е така, понеже за Китай е много добре известно, че притежава едни от най-добрите суперкомпютри в целия свят.
Top-500 е световно призната класация, която включва най-добрите и най-производителните компютърни системи от целия свят. Проектът е основан през 1993 година и оттогава неговите автори актуализират списъка с участниците два пъти годишно.
Рейтингът бе актуализиран в края на месец май и се отличи с важен етап – в него влезе суперкомпютърът Frontier, който преодоля бариерата от 1 екзафлоп с изчислителна мощност от 1102 екзафлопа. Frontier се класира на първо място и показа, че е по-бърз от следващите седем суперкомпютъра в списъка взети заедно. В действителност обаче лидерството му се дължи и на липсата на суперкомпютърни решения от страна на Китай.
Досега Китай изключително активно участваше в този рейтинг, но през последните една-две години започна да ограничава информацията за своите суперкомпютри. Според аналитиците, този отказ от публикуване на информация от подобен род се дължи на разногласията и търговската война между САЩ и Китай.