Група изследователи в Китай разработиха най-мощния квантов компютър в света, отбелязвайки най-новия етап от поредица от технологични скокове в квантовите изчисления, съобщава New Scientist. Според първоначални данни, качени в arXiv, квантовият компютър е успял да реши проблем с 56 от своите 66 кубита (квантовият еквивалент на битове (0 и 1-ци) в конвенционален компютър), с което побеждава предишния рекорд от Google.
Още през 2019 г. Google обяви, че нейният 54-кубитов процесор Sycamore е първият, който постига квантово надмощие, което е точката, в която квантовите компютри могат да решават проблеми, които конвенционалните компютри не могат, съобщава по-рано Interesting Engineering. Sycamore завърши изчисление за 200 секунди, което би отнело 10 000 години на най-мощния суперкомпютър в света към днешна дата.
Превъзхождайки Google, китайският екип, воден от Джиан-Уей Пан от Китайския университет за наука и технологии, демонстрира възможностите на техния квантов процесор. Наречен Zuchongzhi, 2D програмируемият компютър може да манипулира до 66 кубита едновременно. Това означава, че може да кодира квантова информация (квантовото състояние на единичен електрон) в 66 квантови бита.
Изследователите съобщават, че Zuchongzhi е решил проблем за малко повече от час, който щеше да отнеме на най-мощния класически суперкомпютър в света години. И в бъдеще може да е в състояние да постигне дори по-висока производителност. „Смятаме, че задачата, завършена от Zuchongzhi за около 1,2 часа [или 70 минути], ще отнеме на най-мощния суперкомпютър поне осем години“, пишат изследователите в статията. „Изчислителните тежести за класическата симулация на тази задача се оценяват на 2-3 порядъка по-високи от предишната работа с 53-кубитов процесор Sycamore.“
Според екипа проблемът, който компютърът решавал, бил около 100 пъти по-труден от този, разрешен от Sycamore на Google.
„Нашата работа установява недвусмислено квантово изчислително предимство, което е невъзможно за класическите изчисления за разумен период от време. Високоточната и програмируема квантова изчислителна платформа отваря нова врата за изследване на нови явления на много тела и прилагане на сложни квантови алгоритми.“
Статията все още не е рецензирана, но все пак предлага поглед в бъдещето, в което възможностите на квантовите компютри са разгърнати и подхранва усещането, че квантовите изчисления са на път да променят всичко.