Новозеландската компания Emrod представи своята нова технология за ефективен пренос на енергия от орбита. Тя предлага да се изгради глобална безжична енергийна мрежа, която незабавно ще прехвърля възобновяема енергия с помощта на сателити между две произволни точки на Земята.
Идеята за поставяне на слънчеви панели в орбита съвсем не е нова, но основният проблем е, че диаметърът на предавателите и приемниците за пренасяне на няколко гигавата енергия от геостационарна орбита на височина около 36 000 км до Земята трябва да бъде около 2 км. Изграждането на наземни станции с такъв размер е трудоемък процес, а в космоса това е още по-трудно.
Основателят на компанията Emrod предлага, че ще бъде много по-евтино и по лесно да бъде създадена глобална сателитна мрежа, която може мигновено да прехвърля енергията към всяка точка от планетата, което да става с помощта на сателити в много по-ниска орбита. Тогава размерите на антените могат да бъдат много по-малки.
Така например, енергията, получена от някоя огромна слънчева електроцентрала някъде в Сахара, може при залез слънце да бъде изпратена до Шанхай.
През 2020 година Emrod осъществи първите тестове на прототипите на предавателна и приемаща антена, с диаметър на двете антени 1,92 метра. Сега тази технология е значително усъвършенствана и ефективността на приемането на лъча е достигнало 95%, като компанията твърди, че тя може да достигне 99%. За получаване на енергия от сателит в орбита на височина около 100 км са необходими антени с размер 30-40 метра.