Един ден в средата на ноември 2022 работниците в OpenAI получиха неочаквана задача: „Пуснете бързо чатбот. Чатботът“, обяви изпълнителен директор, „ще бъде известен като „Чат с GPT-3.5“ и ще бъде достъпен безплатно за обществеността. След две седмици.“ Съобщението обърка някои служители на OpenAI. Цяла година компанията за изкуствен интелект от Сан Франциско работеше за пускането на GPT-4, нов изкуствен интелект (ИИ). Модел, който беше невероятно добър в писането на есета, решаването на сложни проблеми с кодирането и др. След месеци на тестване и фина настройка GPT-4 беше почти готов. Планът – моделът да бъде пуснат в началото на 2023 г., заедно с няколко чатбота, които биха позволили на потребителите да го изпробват сами, според трима души, запознати с вътрешната работа на OpenAI, пише New York Times. Но висшите ръководители на OpenAI бяха променили мнението си. Някои бяха притеснени, че конкурентните компании може да ги изпреварят, като пуснат свой собствен ИИ преди GPT-4, според хората с познания по работата на OpenAI. И пускането на нещо бързо с помощта на стар модел, смятат те, може да им помогне да съберат обратна връзка, за да подобрят новия.
Затова те решиха да изтупат праха и да актуализират предишния работещ чатбот, който използва подобрена версия на GPT-3 – предишния езиков модел на компанията, който излезе през 2020 г.
Тринадесет дни по-късно се роди и влезе в историята на информационните технологии ChatGPT.
През месеците след дебюта си, ChatGPT се превърна в глобален феномен. Милиони хора са го използвали, за да пишат поезия, да създават приложения и да провеждат импровизирани терапевтични сесии. Той беше прегърнат (със смесени резултати) от издатели на новини, маркетингови фирми и бизнес лидери. И това предизвика лудост от инвеститори, които се опитват да се включат в следващата вълна на ИИ.
Това също предизвика полемика. Потребителите се оплакват, че ChatGPT е склонен да дава пристрастни или неправилни отговори. Някои ИИ изследователи обвиниха OpenAI в безразсъдство. А училищните квартали в цялата страна, включително в Ню Йорк, забраниха ChatGPT, за да се опитат да предотвратят наводнение от домашни, генерирани от AI.
И все пак малко е казано за произхода на ChatGPT или стратегията зад него. Вътре в компанията ChatGPT беше разтърсваща изненада – сензация за една нощ, чийто успех създаде както възможности, така и главоболия, според няколко настоящи и бивши служители на OpenAI, които пожелаха анонимност, тъй като не бяха упълномощени да говорят публично.
Говорителят на OpenAI, Нико Феликс, отказа коментар и компанията също така отказа да предостави служители на разположение за интервюта.
Преди стартирането на ChatGPT, някои служители на OpenAI са скептични, че проектът ще успее, а няма да бъде забравен в историята. И.И. чатбот, който Meta пусна месеци по-рано, BlenderBot, се провали, а друг Meta A.I. проектът Galactica беше свален само след три дни. Някои служители, десенсибилизирани от ежедневното излагане на най-съвременния ИИ системи, смятат, че чатбот, изграден върху двегодишен A.I. модел може да изглежда скучен.
Време е за проверка на реалността
Но два месеца след дебюта си ChatGPT има повече от 30 милиона потребители и получава приблизително пет милиона посещения на ден, казаха двама души, запознати с цифрите. Това го прави един от най-бързо развиващите се софтуерни продукти в историята. (Instagram, за разлика от това, отне почти година, за да получи първите си 10 милиона потребители.)
Растежът доведе до предизвикателства. В началото на историята на ChatGPT имаше чести прекъсвания, тъй като изчерпа мощността му за обработка и потребителите намериха начини да заобиколят някои от функциите за безопасност на бота. Шумът около ChatGPT също раздразни някои конкуренти в по-големите технологични фирми, които посочиха, че основната технология не е, строго погледнато, чак толкова нова.
ChatGPT също е, засега, бездънна яма за пари. Няма реклами и средният разговор струва на компанията „едноцифрени центове“ мощност за обработка, според публикация в Twitter от Сам Алтман, главен изпълнителен директор на OpenAI, вероятно възлизаща на милиони долари на седмица. За да компенсира разходите, компанията обяви тази седмица, че ще започне да продава месечен абонамент за $20, известен като ChatGPT Plus.
Въпреки ограниченията си, успехът на ChatGPT издигна OpenAI в редиците на мощните играчи от Силициевата долина. Компанията наскоро сключи сделка за 10 милиарда долара с Microsoft, която планира да включи технологията на стартиращата компания в своята търсачка Bing и други продукти. Google обяви „червен код“ в отговор на ChatGPT, бързо проследявайки много от собствените си ИИ продукти в опит да наваксат.
Г-н Алтман заяви, че целта му в OpenAI е да създаде това, което е известно като „изкуствен общ (генеративен) интелект“ или A.G.I., изкуствен интелект, който съответства на човешкия интелект. Той е открит защитник на ИИ, като каза в скорошно интервю, че ползите от него за човечеството могат да бъдат „толкова невероятно добри, че ми е трудно дори да си представя“. Накрая той казва също, че в най-лошия случай – ИИ може да убие всички ни.