Чатботът с изкуствен интелект ChatGPT продължава да внася смут и да предизвиква остри реакции както сред технологичното общество, така и сред законодателните органи по света. Наскоро дори се появи отворено писмо, подписано от редица популярни личности, сред които и Илон Мъск, в което се отправя призив към OpenAI да “паузира” разработката на софтуера.
Само преди няколко дни услугата бе временно забранена в Италия поради проблеми с поверителността. Подадена е и жалба към Федералната търговска комисия (FTC) в САЩ, която призовава за спиране на новите версии на ChatGPT.
Според Associated Press италианският орган за защита на данните ще запази забраната, „докато ChatGPT не зачита поверителността“.
Проблемът с това, че потребителски данни са станали видими за други потребители по време на прекъсване на ChatGPT на 20 март, беше споменат като причина за решението в Италия.
Не става ясно как точно тази забрана ще бъде наложена или дали ще засегне партньорите на OpenAI, които използват ChatGPT, като Bing Chat на Microsoft например.
В САЩ OpenAI може да трябва да се справи с по-голям проблем, след като Центърът за изкуствен интелект и цифрова политика (CAIDP) подаде жалба до FTC относно ChatGPT.
Организацията с нестопанска цел цитира декларацията на FTC, че използването на AI трябва да бъде „прозрачно, обяснимо, справедливо и емпирично обосновано, като същевременно насърчава отчетността“.
Прозрачността очевидно е проблем за OpenAI, тъй като моделът, използван за ChatGPT, е под защитата на патенти.
Жалбата също подчертава признанието на OpenAI за риск от пристрастия в отговорите на GPT-4 и е загрижена за „вредните стереотипни и унизителни асоциации за определени маргинализирани групи“.
CAIDP настоява Федералната търговска комисия да спре по-нататъшното комерсиално внедряване на GPT и пледира за независима оценка на продуктите на OpenAI преди бъдещото им внедряване.