Домовете за възрастни хора

https://c2p.cleverwebserver.com/dashboard/64072cc3-d637-11ea-a150-cabfa2a5a2de

Домовете за възрастни хора у нас се пукат по шевовете, а капацитетът им е запълнен на над 90%.

Общо 161 на брой са функциониращите домове за възрастни хора у нас към април тази година, които са финансирани от държавния бюджет. Общият капацитетът на тези институции е 10 839 места, като заетите са 10 026. Това означава, че преди месец и половина е имало едва 813 свободни места, което означава, че към края на месец април заетостта на държавните домове у нас е била над 92,5%. Това става ясно от данните на Агенцията за социално подпомагане, пише „Монитор“.

Домовете за стари хора са 82, като капацитетът им е 5598 места. Домовете за възрастни хора с увреждания са общо 79 със заети 4428 места. Като домовете за болни възрастни са разделени според вида и степента на увреждане на хората. У нас има 27 дома за пълнолетни лица с умствена изостаналост, като заетите места са 1901. Домове за пълнолетни лица с психични разстройства са 13, а заетите места са 904. Местата за пълнолетни лица с физически увреждания са 21 на брой, като заети са 981 места. Домове за пълнолетни лица със сетивни нарушения са едва 4, като заети са 100 места. Домовете за пълнолетни лица с деменция са общо 14 за цялата страна, а заети са 542 места, става ясно от предоставените актуални данни към края на месец април.

На фона на почти пълните домове за стари хора предстои закриване на 10 специализирани институции за възрастни хора с увреждания с общ капацитет 847 места. Пет от тях са домове за пълнолетни лица с психични разстройства и 5 дома за пълнолетни лица с умствена изостаналост. В закона е регламентирано, че до 1 януари 2035 година предстои закриването на домове за пълнолетни лица с умствена изостаналост, домове за пълнолетни лица с психични разстройства, домове за пълнолетни лица с физически увреждания, домове за пълнолетни лица със сетивни нарушения и домове за пълнолетни лица с деменция. Освен това в закона за социалните услуги „Всички домове за стари хора се реформират в съответствие със стандартите за качество на резидентната грижа за възрастни хора в надтрудоспособна възраст, определени в Наредбата за качеството на социалните услуги, до 01 януари 2025 г.“

Контролът върху тези институции е комплексен. За него следят както регионалните здравни инспекции, така и Агенция за качеството на социалните услуги и Изпълнителната агенция „Медицински надзор“. За две години – от април 2019 година досега, здравният ДАНС е направил проверка в 8 хосписа в страната, като при единия са направени 2 проверки, сочи справка в Министерството на здравеопазването. При една трета от направените проверки са констатирани пропуски.